Podciąganie kapilarne

Podciąganie kapilarne

Najczęściej spotykanym problemem w starych i nie tylko starych budynkach, jest nie skuteczne odizolowanie murów fundamentowych od wilgoci wód opadowych i wód gruntowych.

  • Głównym problemem wilgotnych murów, jest podciąganie kapilarne (inaczej mówiąc; nasączanie murów) wodą gruntową, która w niektórych przypadkach (zwłaszcza naszego regionu) występuje już ok 50 cm pod powierzchnią gruntu. I w zależności od pory roku wacha się w granicach 1,5 metra.

A tu kilka skutków, których przyczyną jest podciąganie kapilarne wody gruntowej

Jeżeli któreś ze zdjęć wygląda znajomo i w pomieszczeniach piwnicy a często także parteru czuć stęchliznę, pojawia się grzyb i pleśń na ścianach, jest to sygnał aby się z nami skontaktować i ratować budynek przed postępującą korozją murów i w konsekwencji, bardzo poważnym uszkodzeniem fundamentów.

Ponadto, grzyby i pleśnie, bardzo niekorzystnie wpływają na stan naszego zdrowia. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach w których rozwijają się pleśnie i grzyby, prowadzi do poważnych chorób układu oddechowego, wysypek na skórze i często zatruć.

 

To zdrowy fundament decyduje o żywotności budynku i stanie całej konstrukcji.

Jeżeli przenikająca wilgoć, spowoduje korozję fundamentów, cały budynek traci stabilność i w wielu przypadkach jest nie do uratowania. Ponadto, koszt naprawy skutków osłabionych fundamentów jest niewspółmiernie wyższy a często nie opłacalny.